Norský typ postroje je mezi pejskaři třaskavé téma. Často nenáviděný, protože omezuje pohyb hrudních končetin.

Hrudní část norského postroje vede totiž horizontálně přes hrudník a z boku překrývá oblast lopatky, omezuje tak její pohyb dopředu. Může poměrně snadno sklouznout a pak se přední část dostane pod glenohumerální (ramenní) kloub. V tu chvíli nemá možnost pes přirozené protrakce (tedy natažení končetiny směrem dopředu).

Z praxe jsem se ale setkala s několika případy, ve kterých se nám norský typ ukázal jako ideální vhodnou volbou. To neznamená, že jsem zastánce norských postrojů obecně. Pouze to, že vše není vždy černobílé. V těchto případech šlo o pacienty s výraznými problémy (funkčními i mechanickými blokádami) v oblasti krční páteře. Potřebovali jsme tak postroj, který odstraní tlak z krku ale také oblasti před lopatkami, kde se klasický postroj „opírá“. Díky tomu nedocházelo k tlaku na problematické partie ani ve chvíli, kdy zvíře zatáhlo.

Závěr je tedy takový. Určitě norský postroj není dobrou první volbou pro běžný pohyb a už vůbec není vhodný na psí sporty, ale někdy může být užitečný.

Pokud si nejste jisti, konzultujte výběr vhodného postroje s odborníky. Za nás dáme ruku do ohně za izviratka.cz s kamennou prodejnou v Jablonci nad Nisou.