Z pohledu terapeutického vnímám nácvik odpočinku (ať již s klecí nebo bez ní) jako jeden z velmi podstatných prvků prevence zranění a zároveň užitečný nácvik v případě, že dojde k situaci, kdy je klidový režim nutný.
Na nácviku odpočinku je ideální začít pracovat stejně jako na přivolání, okamžitě. A teď k oné obávané kleci. Pojem klec v nás možná vyvolává obraz týraného smutného zvířete za mřížemi, opak je ale pravdou. Klec nebo kennela mohou při správném nácviku a používání znamenat bezpečný klidný prostor, který bude pes sám rád vyhledávat. (U nás se na jak já říkám „boudu“ tvoří i fronty ).
Ať už sáhnete po kleci, přes kterou můžete přehodit třeba deku, nebo jakoukoliv jinou budou/přepravku/box/kotec, dejte vašemu zvířeti čas a prostor si na nový objekt zvyknout. Ideální je spojit toto místo s něčím pozitivním – plnící hračky, lízací podložky, čmuchací dečky apod. Tlakem a násilím pejskovi moc neprospějete. A případný čas, kdy zvíře zavřete zvyšujte pomalu postupně.
Důležité je také umístění klece. Měla by se nacházet na klidnějším místě, ideálně někde v rohu místnosti, kde bude mít zvíře opravdu prostor pro odpočinek a nebudou ho vyrušovat další obyvatelé domácnosti.
Pozor – využitím klece vážně není myšleno, že v prostoru 1 x 0,5 metru bude zvíře denně zavřeno 12 hodin.
A proč je odpočinek důležitý? Protože veškeré tkáně v organismu potřebují také čas na regeneraci, protože i pro psychiku zvířete je spánek nutný. A protože odpočatý pes dokáže podávat daleko lepší sportovní výkony, a navíc jde o jeden z hlavních pilířů v prevenci před zraněním pohybového aparátu. Mimochodem, věděli jste, že pes průměrné denně spí klidně i 14 hodin?