Jak takový postoj vypadá? Jak název napovídá, jde o přirozené držení těla, kdy jsou rovnoměrně zatíženy všechny končetiny, hrudní více s ohledem na přirozené těžiště.
Hrudní končetiny jsou postaveny na šířku hrudníku a pánevní na šířku pánve. Všechny končetiny směřují k podložce a svírají s ní pravý úhel. U hrudních končetin sledujeme oblast radia a ulny (kosti vřetení a loketní) a u pánevní končetiny kosti metatarzální (nártní). Prsty všech končetin by měly být v ideálním případě rovnoměrně rozloženy a směřovat kraniálně (dopředu) k hlavě.
Kromě končetin je důležité také postavení páteře, jejíž linie by měla být přirozená (u zdravých jedinců) bez patologií jako je lordóza, kyfóza a skolióza. Postavení hlavy je v přirozeném prodloužení páteře a čumák by měl být rovnoběžně s podložkou (zde má modelka na ilustrační fotografii ještě rezervy).
Proč je užitečné se tento postoj učit? Je předkrokem pro další cvičení a zejména práci na nestabilních/balančních podložkách. Už jen samotným nácvikem postoje můžeme regulovat a „napravovat“ některé svalové dysbalance a sekundárně vytvořené kompenzace. Protože pokud se svým psem cvičíte, ale necvičíte správně, můžete ho v nesprávných pohybových stereotypech a kompenzacích ještě podpořit a tím posílit nežádoucí nerovnoměrné zatěžování a nasvalování.
Mimochodem, nerovnoměrné nasvalení není jen otázkou jinak velkých „buchtiček“ svalů na končetině. Ovlivňuje správné fungování celého těla. Svaly a fascie jsou v řetězcích propojeny napříč celým tělem. Problém v jedné končetině tak může přímo ovlivňovat zbylé končetiny, celou páteř i vnitřní orgány například v rámci viscerovertebrálních vztahů.
Pokud se chcete naučit fyziologický postoj nebo i pravidelně cvičit, ráda se s vámi potkám v rámci individuálního rekondičního a regeneračního cvičení.