Jednotná odpověď neexistuje. Ve většině případů, pokud je to možné, se ráda s majiteli a zvířetem potkám ještě před operací. Jednak posléze mohu porovnat, jak se po zákroku změnily struktury tkání a celkové pohybové vzorce, a navíc můžeme s majitelem probrat péči o zvíře v prvních dnech po operaci a případně upravit domácí prostředí. Majitel tak má čas si vše v klidu rozmyslet a připravit.

Při delších čekacích termínech navíc můžeme nastavit dočasný rehabilitační plán zaměřený například na zmírnění bolesti, předcházení extrémnímu jednostrannému přetěžování, tvorbu svalových kontraktur, snižování rozsahu pohybu apod.

Následná pooperační rehabilitace jde vždy v souladu s doporučením veterináře. Ale zde pozor, mnohdy je veterinářem po zákrocích výslovně zakázána fyzioterapie jako taková, naopak ale včasné užití fyzikálních metod (laserterapie, magnetoterapie) a případné velmi jemné fasciální ošetření jizvy může pomoci urychlit a podpořit hojení.

První návštěva fyzioterapie po operaci probíhá s ohledem na konkrétní zákrok a prognózu zpravidla v časovém okénku 3 dny až 2 týdny. Vše je ale jako vždy individuální. Rehabilitace není pečení a jednotný recept zkrátka neexistuje.

U akutních a nediagnostikovaných stavů je samozřejmě vždy na prvním místě veterinární ošetření a teprve poté je na místě (po konzultaci s veterinářem) začít řešit rehabilitaci.